Gorące tematy: Wolni i Solidarni Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
25 postów 0 komentarzy

Zakazana historia

Leszek Pietrzak - Doktor historii. Były pracownik Urzędu Ochrony Państwa (1990-2000). Były Pracownik Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Wykładowca akademicki.

Armia Boga kontra Imperium Zła

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Rzadko pisuję recenzje książek historycznych polskich autorów. Teraz zrobię wyjątek, bo pojawiła się wartościowa pozycja dotycząca naszych najnowszych dziejów.

Rola Kościoła Katolickiego w obaleniu komunizmu jest trudna do przecenienia. Jednak mimo upływu ponad 20 lat od upadku komunizmu nikt jej nie pokazał w całości. Praca dziennikarza Tomasza Pompowskiego jest więc pionierska.  W  książce „Armia Boga  kontra Imperium Zła”, czyli „Duchowa historia upadku komunizmu” (wydawanictwo Rafael) opisał krucjatę dwóch ludzi: Jana Pawła II i Ronalda Regana przeciwko komunizmowi. "Spoiwem" tej koalicji była głęboka wiara i wartości chrześcijańskie. Papież i głęboko wierzący protestant połączyli siły w walce z czymś co określali jako "zło". W dobie laicyzacji, rewolucji technologicznych i upadku autorytetów, oni postanowili przeciwstawić nihilistycznej komunistycznje idelogii wiarę.  

Obaj doszli do wniosku, że nie da się wywalczyć wolności bez głoszenia Ewangelii. Ich stosunek do komunizmu, miał swoje źródło w głębokiej wierze w Boga. Dzięki temu obaj mieli do siebie pełne zaufanie. To dlatego Regan dzielił się z Janem Pawłem II skretnymi planami swojej polityki i miał "gorącą linię" do rozmów z Watykanem.

Pompowski pisze barwnie. Opowiada wiele nieznanych historii z czasów Ronalda Regana i Jana Pawła II. Ciekawie pokazuje duchowy wymiar walki z komunizmem. Próbuje sięgnąć głębiej w tamta rzeczywistość, by znaleźć  duchowe źródła motywacji najważniejszych bohaterów tej walki.

Unikalną wartość ma opisanie działaności "Kościoła Milczenia" w Rosji. Tak nazywano katolików i chrześcijan nie uznających prawa komunizmu do rządzenia sferą wiary. Last but not least historia w książce ma morał: dobro zawsze może zwyciężyć zło, jeżeli znajdą się ludzie, którzy nazwą rzeczy po imieniu.

KOMENTARZE

  • @Autor
    Łatwo powiedzieć, że Jan Paweł ii i Ronald Reagan obalili komunę, ich zasługi pomniejsza Lech Wałęsa i sobie przypisuje sukces w obaleniu komuny. Uczynił to skacząc przez bramę. Jednakże obydwaj wielcy JP II i Reagan faktycznie zniszczyli zewnętrzną potęgę komunistycznej władzy, ale nihilistyczna ideologia komunistyczna ma się całkiem dobrze. Zwycięstwo będzie można ogłosić wtedy kiedy ta ideologia zostanie zapomniana.Pozdrawiam.

    Faber

OSTATNIE POSTY

więcej

MOJE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031