Gorące tematy: Wolni i Solidarni Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
25 postów 0 komentarzy

Zakazana historia

Leszek Pietrzak - Doktor historii. Były pracownik Urzędu Ochrony Państwa (1990-2000). Były Pracownik Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Wykładowca akademicki.

Stalin zmarł w rocznicę podpisania wyroku śmierci na polskich oficerach

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

5 marca 1940 r. Biuro Polityczne ZSRS wydało wyrok śmierci na polskich jeńców przetrzymywanych w obozach w Kozielsku, Ostaszkowie i Starobielsku. Równo 13 później zmarł architekt tej zbrodni Józef Stalin.

"Nie ma przypadków, są tylko znaki" - komentował takie przypadki znany warszawski ksiądz Bronisław Bozowski. Dziś mija 72 lata od podjęcia decyzji o jednej z najbardziej obrzydliwych zbrodni XX wieku i 59 lat od śmierci najbardziej krwawego dyktatora w historii.

Zbrodnia katyńska była wynikiem decyzji sowieckiego Biura Politycznego. Na notatce Ludowego Komisarza Spraw Wewnętrznych ZSRR Ławrientija Berii z 5 marca 1940 r.w której zawarto sugestię zabicia polskich jeńców wojennych swoje podpisy złożyli członkowie sowieckiego Biura Politycznego: Józef Stalin, Kliment Woroszyłow, Wiaczesław Mołotow, Anastas Mikojan. Na dokumencie naniesiono również adnotację o zgodzie dwóch pozostałych członków Politbiura – Michaiła Kalinina i Łazara Kaganowicza. Akcja rozstrzeliwania polskich jeńców, co do której władze sowieckie podjęły decyzję w dniu 5 marca 1940 r., rozpoczęła się już w dniu 3 kwietnia 1940 r. To właśnie wtedy rozstrzelano w Katyniu pierwszy transport polskich jeńców wojennych z obozu kozielskiego. Trwała ona do 12 maja 1940 r., gdy zlikwidowano ostatni transport jeńców z obozu w Kozielsku. Jej apogeum przypadało na przełom kwietnia i maja 1940 r., kiedy rozstrzeliwano jeńców wojennych z obozów w Starobielsku i Ostaszkowie. Ogółem zamordowano nie mniej niż 4410 jeńców z obozu w Kozielsku, 3739 jeńców z obozu w Starobielsku, 6314 jeńców z obozu w Ostaszkowie oraz 7305 więźniów spośród aresztowanych przez Sowietów osób na tzw. Zachodniej Ukrainie i Białorusi. Daje to liczbę nie mniejszą niż 21 768 osób. Zbrodnia katyńska byłaumotywowana zarówno względami klasowymi, jak i narodowymi. To właśnie one zadecydowały, że zamordowano prawie 22 tysiące obywateli polskich, stanowiących elitę przedwojennej Polski. Świat usłyszał o zbrodni katyńskiejdopierow dniu 13 kwietnia 1943 r.i to zasprawą hitlerowskich Niemiec. Od początku ujawnienia zbrodni była ona przedmiotem zainteresowania rządu Władysława Sikorskiego idlatego odegrała ona zasadnicze znaczenie w polsko – sowieckich stosunkach. Polski rząd chcąc wyjaśnić okoliczności i motywy zbrodni został oskarżony przez Sowietów owspółpracę z Niemcami, a następniestrona sowiecka zerwała z nim stosunki. Decyzja ta była początkiem planowego procesu uzależnienia Polski od ZSRS. Mocarstwa zachodnie zarówno w okresie II wojny światowej, jak i po jej zakończeniu nie podjęły skutecznych działań w celu wyjaśnienia zbrodni katyńskiej. ZSRS od początku ujawnienia zbrodni negował jej sowieckie sprawstwo (negacjonizm) obarczając winą za jej popełnienie właśnie Niemców. Alianci (Wielka Brytania i USA mieli pełną wiedzę na temat faktycznych sprawców zbrodni, ale zrobili wszystko, aby prawda nie przedostała się do opinii publicznej.         

Sowieckie kłamstwo w sprawie Katynia było wyrażane w różnej formie i na różnych płaszczyznach. Przez prawie pięćdziesiąt lat Związek Sowiecki prowadził agresywną kampanię propagandową wspieraną działaniami dyplomatycznymi, która miała na celu upowszechnianie „kłamstwa katyńskiego”. Powojenna polityka ZSRS wobec satelickich krajów Europy Wschodniej wymagała od nich także uznania sowieckiego kłamstwa.

Śmierć zbrodniarza

Trzynaście lat później na początku marca 1953 r. główny zegarmistrz zbrodni i przywódca sowieckiego państwa Józef Stalin stanął w obliczu konsekwencji swoich wszystkich zbrodni. Zbrodnia katyńska, w ramach której wymordowano elitę polskiego społeczeństwa  była jedną z największych jego zbrodni. Tym razem historia pokazała , swoją dziejową sprawiedliwość.  2 marca 1953 r. Stalin miał dostać wylewu krwi do mózgu. Przez kolejne trzy dni trzy dni podawane były komunikaty  o stanie zdrowia wodza. Zgon miał nastąpić ostatecznie  5 marca 1953 r. w godzinach wieczornych. Według wielu historyków prawdopodobnym jest, że w rzeczywistości Stalin został zamordowany przez swych współpracowników obawiających się objęcia ich represjami podczas spodziewanej nowej "wielkiej czystki" wodza. Ceremonie pogrzebowe pełne propagandowej histerii trwały przez kilka dni. Po uroczystościach pogrzebowych ciało zmarłego wodza zostało umieszczone w mauzoleum obok Włodzimierza Lenina.W 1961 r.  usunięto je i spopielono, a jego prochy umieszczone pod murem Kremla, obok grobów kilku szczególnie czczonych działaczy bolszewickich.Stalin zapisał się w historii jako jeden z największych i najkrwawszych tyranów i ludobójców w dziejach. Liczbę ofiar jego reżimu szacuje się nawet na 60 milionów ludzi. 


A

 

KOMENTARZE

 • Na marginesie.
  Jakiś czas temu trafiłem w Internecie na stronę związaną z tematem katyńskim - to www.admemoriam.pl
  To kilka słowników biograficzny powstałych w Muzeum Niepodległości w Warszawie.
 • @
  A w którą rocznicę zamachu smoleńskiego umrą nasi przywódcy?
 • @Kindow 14:06:59 prawdopodobnie będzie to któregoś czwartego lutego...
  ...wtedy (w roku 2005-tym) na polecenie Kaczyńskiego, Stasiaka i w zmowie z Bełzą Chmielewski wyrzucił Sendeckiego z pracy w izbie wytrzeźwień. Była to kara za wprowadzenie monitoringu, który naruszył interesy warszawskich panów esbeków. To był znaczący epizod zdradzieckiej zdrady przeciwko Polsce, która zmierzała do przejęcia pieniędzy WSI, a która znalazła swój finał w Smoleńsku 10-go kwietnia 2010.
  Chmielewski to ten facet, który grał Anghorna w filmie "Wiedźmin". Ech, jakie śmieszne to wszystko!
 • Kacpaski Eurokolchoz zydolewacki cezoruje prawde uczestnicza w tym
  tesz bardzo czynnie zdrajcy Polakow erodeputowani z Polski

  Rosja jest nieformalnym członkiem UE. A w każdym razie ma znacznie więcej wpływów, niż wielu członków formalnych

  http://wpolityce.pl/artykuly/24015-rosja-jest-ni...

  /-/

  W przyszłym tygodniu w Parlamencie europosłowie Prawa i Sprawiedliwości wraz z IPN-em otwierają wystawę „Zaplute karły reakcji” – znaną dobrze w Polsce – poświęconą żołnierzom wyklętym. Okazją jest dzień żołnierzy wyklętych, jaki od niedawna obchodzimy w Polsce. Ku naszemu zbulwersowaniu dowiedzieliśmy się przed dwoma dniami, że kwestor odpowiedzialny za wystawy zabronił jej pokazania „z powodów politycznych”. Informacja ta nie została nam podana na piśmie, ani bezpośrednio, lecz przekazana telefonicznie pracownikowi naszej grupy przez pracownicę administracji parlamentarnej. Nie było żadnego konkretnego uzasadnienia, ani podstawy do odwołania i protestowania, ani żadnego podpisu. Niczego. Po prostu, jak w dawnych dobrych czasach wystarczył telefon z informacją „nielzja”.

  /-/

  Z tego samego powodu władze parlamentu kazały zakleić napisy pod wystawą smoleńską. Zwłaszcza oburzył je napis pod zdjęciem pokazującym rozradowanego osiłka niszczącego wrak Tupolewa, a napis zawierał dokładną informację o tym, co można było zobaczyć: żołnierz rosyjski z uśmiechem pozuje do zdjęcia podczas walenia młotem w szczątki samolotowe. Coś takiego jest nie do przełknięcia dla politycznego podniebienia europejczyków. Rosjanie mogą sobie oczywiście wrak rozwalać, ale żeby napisać publicznie w Brukseli, że rozwalają, to nie do pomyślenia. Fakt, że w akcji cenzorskiej brali udział Polacy oraz że polski przewodniczący parlamentu nie był zdolny temu gorszącemu incydentowi zapobiec, jest szczególnie smutny.
 • @t-rex 13:25:58
  napisał:
  "tylko taki despota, jak Stalin, był w stanie skonsolidować ludy Rosji i ZSRR wokół idei wojny ojczyźnianej"

  Brednie!

  Gdyby nie eksterminacyjna polityka Hitlera na Wschodzie oraz mordowanie żołnierzy sowieckich — to po 2–3 miesiącach wojny Niemcy mogliby mieć paromilionową armię złożoną z byłych żołnierzy sowieckich!

  Tuź po ataku Hitlera na kraj jego przyjaciela tow. Stalina — nienawidzący systemu sowieckiego żołnierze z armii sowieckiej masowo poddawali się nawet i niemieckich korpusom pancernym, które brały do niewoli dziesiątki tysięcy jeńców dziennie...

  Łącznie Niemcy wzięli do niewoli około 5,7 mln żołnierzy sowieckich. Około 3,3 miliona z tej grupy nie przeżyło niewoli — znaczna część została zamordowana lub zmarła z głodu.

  30 marca 1941 r. Hitler bardzo szczegółowo wyjaśnił dowództwu Wehrmachtu swoje zamiary w stosunku do ZSRR i ludności tego państwa. Pierwszy raz pojawiła się wówczas zapowiedź likwidacji poszczególnych kategorii jeńców.*

  Szymon Datner obliczał łączną liczbę jeńców zmarłych albo zabitych podczas transportów na 200-250 tysięcy[29]. Ci, którzy przeżyli transport, przybywali do obozów jenieckich w stanie kompletnego wyczerpania i ginęli masowo w nowych, równie nieludzkich warunkach, które ich tam oczekiwały[28].*

  —————
  Za: http://pl.wikipedia.org/wiki/Jeńcy_sowieccy_w_niewoli_niemieckiej_(1941-1945)

  ***
 • Sowiecki gen. z grupą wyższych oficerów armii sowieckiej — głoszą konieczność walki ze stalinizmem...
  ~~~
  27 grudnia w Dabendorfie pod Berlin sowiecki gen. A. A. Własow podpisał tzw. "Deklarację Smoleńską", głoszącą konieczność walki ze stalinizmem w celu zbudowania nowej Rosji.

  W tym celu miała powstać rosyjska armia wyzwoleńcza podporządkowana komitetowi rosyjskiemu z gen. A. A. Własowem na czele. Deklaracja została ogłoszona 13 stycznia 1943 r. w okupowanym Smoleńsku. Sygnatariusze deklaracji stworzyli Rosyjski Ruch Wyzwoleńczy.

  —————
  Za: http://pl.wikipedia.org/wiki/Andriej_Własow
 • nie wiem jak to się stało
  ale ja dzisiaj pisałem na ten sam temat, ale nico inaczej.
  http://kolatka.blogspot.com/2012/03/konsekwencje-bezsennosci.html
 • @t-rex 13:25:58
  Weź koleżko pod uwagę inne ofiary poza wojennymi.
  Czasy wielkiego głodu to większość tej liczby.

OSTATNIE POSTY

więcej

MOJE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031